Abiinfo |
Abiinfo on koostatud 2000. aastate alguses, seetöttu on selle sisu osalt aegunud. Seda kuvatakse siin ũksnes ajaloolistel pöhjustel.
Macromedia, hilisema Flashi toe lõppemise tõttu 2014 ei tööta mitmed mudelid kaasaegsete brauseritega. Millist arvutit on kasutamiseks vaja? Projekti raames valminud tarkvara on realiseeritud veebipõhiselt ning seetõttu on kasutamiseks vajalik üksnes internetiühendusega arvuti ja veebibrauser. Soovitav ekraanilahutus on 800x600 või parem. Mis veebilehitsejaga mudelid töötavad? Mudelid on kasutatavad enamlevinud veebilehitsejate (brauserite) peamiselt kasutavate versioonidega (Internet Explorer, alates versioonist 6, Mozilla Firefox). Kuna lehitsejatel on palju erinevaid vaheversioone, on soovitav enne tundi arvutiklassis proovida, kas soovitav mudel ikka töötab. Enamasti on veebilehitsejaga koos installitud ka Adobe (end. Macromedia) Flash Player'i nimeline lisamoodul (plug-in), ent vahel on koos arvutiga installeeritud vanem versioon lisamoodulist, mis ei võimalda kõiki mudeleid kasutada. Selle puudumisel või aegunud versiooni korral on võimalik lisamoodul alati lihtsa vaevaga alla laadida ja installeerida aadressilt http://www.adobe.com/ (otsida sealt download, Flash player). Nimetatud tegevus on vajalik vaid üks kord. Kas internetiühendus on vajalik? Mudelid on kasutatavad nii veebiserverist kui ka lokaalsesse arvutisse installeeritud failidena, sõltumata operatsioonisüsteemist. Võimaldamaks mudelite kasutamist ka aeglase või puuduva internetiühenduse korral, on need programmeeritud ilma pideva serveriühenduse vajaduseta. Seega, kui kooli internetiühendus on ebakindel, on soovitav vajalik mudel enne tundi alla laadida ja kohalikus võrgus kättesaadavaks teha. Mudelinimekirjas tuleb avada mudeli kirjeldus ning pakitud mudel koos lisafailidega vastaval ikoonil () klõpsates alla laadida. Kust leida mudelite nimekiri? Mudelid on jaotatud õppeainete kaupa (bioloogia, keemia, füüsika) eraldi lehekülgedele. Igal leheküljel paikneb mudelite nimekiri. Kohe on näha ka mudeli aadress ning ainekava teemad ning klass, mille juures seda mudelit saaks kasutada. Klõpsates mudeli nimel või märgil, avaneb mudeli kohta täpsem kirjeldus, samuti info autorite kohta ja ekraanivaate pisipilt. Lisainfo sulgemiseks tuleb klõpsata . Kuidas saab avalehele? Mudelite veebisaidi avalehele saab klõpsates vasakul ülal nupul. Milliseid lisamaterjale kasutada? Iga mudeli juures on nimekirjas töölehe ikoon (). Sellel klõpsates avaneb tööleht, mille saab välja printida ja paljundatuna õpilastele kätte jagada. Loomulikult võite ise töölehti koostada või olemasolevaid vastavalt oma vajadustele kohandada. Kuidas tundi ette valmistada? Kontseptuaalsed veebipõhised mudelid annavad õpetajale võimaluse nii arvutiklassis ainetunni läbiviimiseks kui ka iseseisvate kodutööde andmiseks. Arvutiklassis ainetundi planeerides tuleks arvestada järgnevaga:
Mida õpetaja veel peaks teadma? Mudelite nimekirjad, käesolev üldine abiinfo () ja teooria () on vajalikud vaid õpetajale. Seega, kui kasutate mudeleid ainetunnis, paluge õpilastel avada konrkeetse mudeli tööleht selle aadressilt (näiteks http://mudelid.5dvision.ee/kang). See ülesanne on ka näidistöölehtede algustekstis. Kontaktandmete () lehel tutvustatakse projektis osalenud inimesi. Millest mudel koosneb? Tagamaks lihtsamat ja mugavamat kasutamist on kõik mudelid koostatud sarnaseid kujundus- ja ülesehitusprintsiipe järgides:
|